פסטיבל 'מאאתיים סיפורים ירושלמים'


חגיגת סיפורים ירושלמים לכל המשפחה

2-5.8.2021

מוזיאון חצר הישוב הישן

על מאאתיים, אבויויו ועג'ואים * ג'קי לוי ב'מגזימים סיפור אהבה' *מופע כלייזמרים – סיפורים וניגונים מהשטעטל * מופע על נשים ירושלמיות * מיהו אברם סורמללו * חמינדוס - מופע על הווי החיים של הס"ט * סיור-פיוט לקראת שבת * סיורים בתערוכות המוזיאון * פעילויות לכל המשפחה   *משחקים של פעם *סיורים תיאטרליים בסמטאות הרובע היהודי ובמוזיאון חצר הישוב הישן

 

הירושלמית היא שפה בפני עצמה. ביטויים כמו אבויויו עג'ואים ומאאתיים לא נשמעו במקומות אחרים חוץ מאשר בירושלים. אז מי היה אברם סורמללו? למה מאאתיים ולא מאתים ומה משמעות המילה צ'פצ'ולה? ובעצם כל מה שרציתם לשאול על השפה הייחודית הזאת שבחלקה משתמשים עד היום ולא העזתם לשאול תוכלו בפסטיבל מאאתיים סיפורים ירושלמים, חגיגת סיפורים לכל המשפחה שיתקיים במוזיאון חצר הישוב הישן מה 2 עד ה-5 באוגוסט.

 

מידי יום בשעות הבוקר תתקיים בפסטיבל פעילות המותאמת למשפחות, ילדים והורים, סבים סבתות עם הנכדים, סיורים בתערוכות המוזיאון, משחקים וסינמה בלש. בשעות אחה"צ יתארחו בפסטיבל מופעים מסקרנים ויצאו סיורים תיאטרליים אל סמטאות הרובע היהודי גדושים בסיפורים ירושלמים, רכילות עסיסית ואווירה של פעם.

 

את הפסטיבל יפתח המופע "מאאתיים, אבויויו ועג'ואים" יהודה עצבה, שוקי בן עמי וחברים ידברו על השפה הירושלמית וינעים בנגינותיו מאיר ברבי. עוד בין האירועים הבולטים בפסטיבל: מופע על נשים ירושלמיות, סיורים תיאטרליים, "מגזימים סיפור אהבה" האם אפשר בכלל לספר סיפור בלי להגזים? - ג'קי לוי מספר סיפורים וגוזמן כרוני בפני עצמו, בשיר הלל להגזמות המפוארות ולמגזימים הגדולים בסיפור היהודי, הירושלמי ובכלל. דביר סורמללו בסיפורים משעשעים מבית סבא - אברם סורמללו – האיש הכי ירושלמי שיש, שכולם מספרים את הסיפורים שלו – ואפילו לא יודעים. 

 

עוד בפסטיבל: הרב ישראל גליס ודנצ'ו ארנון על כובעים בירושלים, מפגש כלייזמרים וסיור-פיוט עם טעימות לקראת שבת עם יחיאל פרץ ועוד.

 

אורה פיקל צברי מנהלת המוזיאון: "לאחר שנה של פעילות מצומצמת אנו שמחים להציג את תכנית פסטיבל מאאתים סיפורים ירושלמים לקיץ 2021. בפסטיבל השנה בולטים סיפורים ירושלמים הנוגעים לכל אחד ואחת: סיפורים על השפה הירושלמית הייחודית, דמויות ירושלמיות מהעבר ועוד. אני מזמינה את הקהל הרחב להצטרף אלינו לסיורים תיאטרליים, פעילויות לכל המשפחה, מופעים ומספרי סיפורים מסקרנים במחירים שפויים לכל כיס".   

 

פסטיבל מאאתיים סיפורים ירושלמים

2-5.8.2021

מוזיאון חצר היישוב הישן אור החיים 6 הרובע היהודי ירושלים
עלות:  פעילות בוקר  - מבוגר 20 ₪ ילד/גמלאי 10 ₪ סטודנט/ירושלמי 15 ₪

    כרטיס משפחתי 50 ₪ (משפחה גרעינית)

מופעי ערב ואחה"צ 50-75 ₪

  • קיום האירועים מותנה בהנחיות משרד הבריאות

      לצערנו, המקום אינו מונגש לנכים על כסאות גלגלים

פרטים באתר פסטיבל מאאתיים סיפורים ובטל' 02-6276319 052-400247

לוח מופעים:

יום ב' - 2.8

17:30- מופע פתיחה 

מאאתיים, אבויויו  ועג'ואים - יהודה עצבה, שוקי בן עמי וחברים על השפה הירושלמית הייחודית.

נגינה - מאיר ברבי

 

19:00- בלי עין הרע – סיור תיאטרלי בסמטאות הרובע היהודי ובמוזיאון חצר הישוב הישן גדוש סיפורים משעשעים.

מי החביא מתחת למיטת היולדת הצעירה סכין מברזל? איפה הצפינה אלגרה את עלי הפיגם כאשר הביאה לחופה בשעה טובה את בתה פלורה? איך הוציא המקובל מכפר השילוח את השדים שהסעירו את השכונה? על חמסה, מפתח קדוש ועוד סגולות שונות ומשונות.

שחקן: חביב מזרחי

 

21:00- חמינדוס - אבי אופק ומוני ארמוזה מספרים ושרים על הווי החיים בקרב הס"ט בירושלים.

 

יום ג' - 3.8.21

10:00-/15:00- סינמה בלש - הקרנת סרטוני התערוכה "סיפורים יוצאים מן הכלים".

11:00-/14:00-  ילדות בירושלים של פעם - סיור בתצוגות המוזיאון

12:00-    תמונות ירושלמיות – סיור תיאטרלי

דמויות ירושלמיות ידועות יותר וידועות פחות נפגשות במוזיאון חצר הישוב הישן. מי גנב את העוד של אשריקו מזרחי הנגן ?  איזה עגלון ירושלמי זכה לחסות ראש השודדים של הכפר אבו שושה?  ואם יהיה לכם מזל תקבלו טיפול אישי מפלומבה מגרשת שדים ומחזירה אהבות ישנות... שחקנים: דניאל עובדיה, תום צדקה ואלעד משה.

 

13:00 - סיור תיאטרלי - הבחירה של ניסימיקו

כתיבה ובימוי: חביב מזרחי    משחק: ירדן באומהאפט

ניסימיקו בן בכור למשפחה ברוכת ילדים נאלץ לצאת לסייע לפרנסת המשפחה בירושלים של פעם.

בסיור יתלוו המשתתפים אל ניסימיקו למסע בין בעלי מלאכה שהיו ואינם עוד. מסע שבסופו עליו לבחור במקצוע ממנו יתפרנס עתיד.  סיור תיאטרלי אינטראקטיבי בו מתבקש הקהל לסייע לניסימיקו לבחור מקצוע הולם.

 

16:00 -  מופע : בעלבוסטע,  בלבייה וצ'פצ'ולה – על נשים ירושלמיות

איך וידאו בירושלים של פעם שהכלה בעלבוסטע ולא צ'פצ'ולה? איך הכינו מטעמים ממעיים של בהמה ומרבע כוס אורז? איך הערימו על המחותנים?  סודות שהנשים הירושלמיות לא רוצות שתדעו..

יהודה עצבה פוגש את דלילה שמש, שמחה סיאני ויונה בא-גד

 

18:00 - סיור תיאטרלי  - אשת חיל בעקבות נשים ברובע היהודי

מי האשה העומדת מאחורי הצלחתו של משה מונטיפיורי? מה למורה לאנגלית מאוולינה דה רוטשילד לקרבות תש"ח? ? מי נתן לקרישה ברמן את הרעיון לפתוח מאפיה בעיר העתיקה? על נשים רמות מעלה, משכילות  

ופשוטות-עם שהלב שלהן נמצא במקום הנכון.

שחקן: גיא דורון

 

20:30 - ג'קי לוי  "מגזימים סיפור אהבה"

האם אפשר בכלל לספר סיפור בלי להגזים? ג'קי לוי אושיה ירושלמית מספר סיפורים וגוזמן כרוני בעצמו, בשיר הלל להגזמות המפוארות ולמגזימים הגדולים בסיפור היהודי, הירושלמי ובכלל.

 

יום ד' - 4.8.21

10:00-/15:00- סינמה בלש- הקרנת סרטוני התערוכה "סיפורים יוצאים מן הכלים".

11:00-/14:00-  ילדות בירושלים של פעם- סיור בתצוגות המוזיאון

12:00- סיור תיאטרלי - "אצלנו בחצר"

בסיור יתלוו המשתתפים אל גרציה אשכנזי בהכנות לחתונת בתה שמחה שתחיה ויגלו כמה סודות ורכילות עסיסית מהחצר הירושלמית.

כתיבה ומשחק: ענת אשכנזי

 

13:00 - סיור תיאטרלי - הבחירה של ניסימיקו

כתיבה ובימוי: חביב מזרחי    משחק: ירדן באומהאפט

ניסימיקו בן בכור למשפחה ברוכת ילדים נאלץ לצאת לסייע לפרנסת המשפחה בירושלים של פעם.

בסיור יתלוו המשתתפים אל ניסימיקו למסע בין בעלי מלאכה שהיו ואינם עוד.  מסע שבסופו עליו לבחור במקצוע ממנו יתפרנס עתיד.  סיור תיאטרלי אינטראקטיבי בו מתבקש הקהל לסייע לניסימיקו לבחור מקצוע הולם.

 

16:00- כובעים בירושלים - דנצ'ו ארנון והרב גליס

איך מבחינים בין חסיד ויז'ניץ לחסיד בעלז? מה ההבדל בין ליטאים וחסידים? איך מבדילים בין הכנסיה המזרחית לכנסיה המערבית? על מגבעות וכובעים בקרב יהודים, נוצרים ומוסלמים בירושלים. כל מה שרציתם לדעת ולא העזתם לשאול....

 

17:30- מעורב ירושלמי - סיור תיאטרלי

אלגרה מחפשת את הגנב של החמין של שבת, שוטר בריטי מנסה לגייס שוטרים חדשים למשטרת הרובע שניתן יהיה לסמוך עליכם, הפלמ"חניק יגלה לכם סוד או שניים... מפגש עם ירושלים שאיננה עוד: תום, פשטות ואמונה אינסופית .  שחקן: גיא דורון

 

20:00 - עלילות סורמללו, ועוד - דביר סורמללו עם סיפורים מבית סבא

סיפורים מבית סבא – הוא אברם סורמללו - האיש, שכולם מספרים את הסיפורים שלו – ואפילו לא יודעים.  מה נהג לשתות? מה זה בכלל סורמללו ולמה הוא לא פחד מהשטן? כל אלו ועוד רבים  במופע משעשע, על אחד האנשים הכי ירושלמים שיש.

 

יום ה' - 5.8.21

10:00-/15:00- סינמה בלש- הקרנת סרטוני התערוכה "סיפורים יוצאים מן הכלים".

11:00-/14:00-  ילדות בירושלים של פעם- סיור בתצוגות המוזיאון

12:00 - סיור תיאטרלי - דמויות ירושלמיות ידועות יותר וידועות פחות נפגשות במוזיאון חצר הישוב הישן.

מי גנב את העוד של אשריקו מזרחי הנגן? איזה ניגון מחייה מתים? איזה עגלון ירושלמי זכה לחסות ראש השודדים של הכפר אבו שושה? איזה ניגון מחייה נפשות? ואם יהיה לכם מזל תקבלו טיפול אישי מפלומבה מגרשת שדים ומחזירה אהבות ישנות...

שחקנים: דניאל עובדיה, אבי אופיר, תום צדקה ואלעד משה

 

13:00- סיור תיאטרלי - "אצלנו בחצר" בסיור יתלוו המשתתפים אל גרציה אשכנזי בהכנות לחתונת בתה שמחה שתחיה ויגלו כמה סודות ורכילות עסיסית מהחצר הירושלמית.

כתיבה ומשחק: ענת אשכנזי

 

16:00- 17:00- מופע כלייזמרים: "צימוקים ושקדים" סיפורים וניגונים מהשטעטל עם גרשון לייזרסון ואריק שיפמן.

17:00 - לקראת שבת: סיור תיאטרלי

ויקטור מיוחס הוא בעל עסק מצליח מאד בשוק המקומי. למרות השבוע העמוס השיא מגיע תמיד לקראת סוף השבוע. שעות ספורות לפני שבת קודש. בסיור זה קצת לפני שבת יתלוו המבקרים אל האיש הכי עסוק ברובע היהודי, בהכנות הקדחתניות שלפני היום הקדוש, סודות החמינדוס של אשתו שתחיה, סיפורי שבת ומעשיות  ויקבלו כמה טיפים איך להיות מוכנים בזמן לפני שבת קודש.

שחקן: חביב מזרחי

 

19:00- פיוט לשבת - עם יחיאל (חיליק) פרץ

מ"לכה דודי" ועד השירים ששרנו בגן בקבלת שבת. סיור המשלב פיוטים, סיפורים וטעימות לקראת שבת עם מורה הדרך והפייטן יחיאל (חיליק) פרץ.

 

 

 

...

תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

ברכת השחר עדות המזרח!

שעועית בסלק או טבחה בסלק ! וגם קוקלה!

כבודו כל הפרקים! פרק סיום העונה