הדרך אל האפשר!

הדרך אל האפשר
ספר חדש מאת: דודי גרין, ציירה: אסנת פייטלסון, הוצאת קוראים
הספר נושא תו תוכן של מכון אדלר
כמה פעמים הילד צועק ורוטן שהוא צודק ואתם טועים? בסיפור הזה אתם תגיעו יחד להסכמה שאפשר אחרת שיש שני צדדים שיכול להיות ששניכם צודקים ופה לומדים איך להגיע להסכמה ולגישור. יחד נגיע להסכמה בלי ויכוחים מיותרים.
מה קורה כשלא מסכימים? כשמתווכחים? כשכל אחד בטוח שהוא הצודק? איך מוצאים את "הדרך אל האפשר"?
הספר "הדרך אל האפשר" נעצר בדיוק על הרגע הזה - של חוסר ההסכמה, של הוויכוח המוביל לעימות, לעיתים על דברים של מה בכך... גיבוריו הם אימא, אבא וילד, המייצגים מערכת אנושית אוניברסלית, בתוכה יכולים להתקיים שיח, דיאלוג, שכנוע, גישור, פשרה, השלמה וגם ויתור.  מתוך הספר:
"אז אמרתי להם שהריב מיותר, וצריך למצוא פתרון לאלתר,
ואף שזה לא תפקידי המוגדר, כי אני רק הילד ולא המבוגר,
הצעתי להם רעיון נהדר..."


מי שמוביל את הסיפור "הדרך אל האפשר" הוא הילד, ולא במקרה בחר בו המחבר כמי שמקדם את העלילה לכיוון של פתרון בדרך הרמונית. בבחירה הזו, יש משום הבעת אמון בחשיבתו העצמאית של הילד ובבינת לבו - תוך הפנמת השיח וההקשבה ככלי מעצים, בדרך להידברות ולהסכמה.  
הספר מגשר על הפער הקיים, לכאורה, בין השקפת העולם של הילד לבין זו של המבוגר ושם דווקא בידי הילד את המפתחות לפתרון - לחלוק, להתפשר ואף לוותר.  מתוך הספר:
"אז אמרתי להם שאפשר לוותר, כן, לוותר לא פחות לא יותר.
אם אתה תוותר אז אמא תשמח ומחר לוותר גם לך לא תשכח".


הספר מעורר למחשבה נוספת את כולנו - הורים וילדים. הוא מלווה בציוריה מלאי ההשראה של אסנת פייטלסון. אלה מחזקים בצבעוניות מקורית ובאפיון מובהק של רוח הדמויות את החוויה הוויזואלית-רגשית בעת קריאת הספר. הוא כתוב במקצב ובחריזה, המסייעים לקריאה ומעצימים את הקשב ואת יכולת המעקב אחר הסיפור - עד לסוף שאכן מוביל את הדמויות יחד "בדרך אל האפשר".  
מתוך הספר:
"אמא חייכה ואבא שמח ואמר שמוטב שהריב ישכח...
ואפילו שקר, וכבר מאוחר, נהיה ביחד - וזה עיקר!תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

ברכת השחר עדות המזרח!

שעועית בסלק או טבחה בסלק ! וגם קוקלה!

כבודו כל הפרקים! פרק סיום העונה