"הסוד של מלך היער"

לכבוד לג בעומר סיפור בר כוכבא והאריה בכלוב. רוצה להמליץ לכם על אריה אחר אריה נוכל שמצליח לשקר לכל החיות .  כן כמו בסיפור יש קשר מאוד חזק לסיפורי פייק ניוז שבתקשורת...האריה רוצה להמשיך לשלוט בכל כוחו להישאר בשלטון והוא כל כך כועס  שרוצים להדיח אותו אז הוא ממציא פייק ניוז ומצליח לשטות את כולם.... ספר ילדים חדש, מלמד את הילדים לבחור נכון בין שליט אמין לשליט שקרן

 

עדה גמליאלי סופרת ילדים וקיבוציניקית מגן שמואל, מפרסמת ספר ילדים חדש העוסק בסוגיה בוערת: מה עושים כשמלך החיות משקר? את הספר כתבה עדה בתקופת הקורונה, ובין מערכת בחירות שלישית ורביעית. ספר המעלה לדיון את שאלת האמון בשלטון, מה תפקידה של התקשורת, מתייחס לתופעת הפייק ניוז והכול באמצעות המחשה של חיות היער. האיורים הנפלאים של המאייר דני קרמן מעשירים את הספר ומעצימים אותו.

 

עדה גמליאלי, סופרת ילדים ובעברה מחנכת ומורה לחינוך מיוחד, חברת קיבוץ מגן שמואל, בת 72 (אם ל-4 ועוד 4 מנישואים שניים וסבתא ל-24 נכדים) בחרה באריה כדמות המנהיג החזק שחושש לאבד את שלטונו ולכן בתחכום ובערמומיות שולף פשפש מהפרווה שלו ומגלה לו בסוד, "כי השמש לא תזרח מחר וסוף העולם הגיע". השמועה מתפשטת במהרה ומפחידה את חיות היער.

הספר הוא משל על מלך היער האריה ששולט בחיות היער ופועל להצלת שלטונו, כשמתברר לו שהחיות מאסו בו ורוצות שליט אחר, הוא שולף מפרוותו פשפש נאמן ומעביר באמצעותו לאוזניהן של החיות, פייק ניוז, ידיעה שהשמש לא תזרח מחר וסוף העולם הגיע. החיות התמימות נתקפות אימה ופחד והולכות להתייעץ עם החפרפרת האם ניתן לחיות בלי אור השמש, גם היונה שלא מאמינה לשמועה שמפיץ הפשפש וגם ינשוף ישנו בסיפור שמייצג את כלי התקשורת ומוסיף לדיון את השפעת התקשורת והפייק ניוז על הילדים וסוחף אותם לגלות שגם בזמן משברים ניתן להתאחד ולחשוב על מצבים  של יצירת שיתופי פעולה.

 

זהו ספרה השני של עדה, אחרי "מעבר לכביש הלבן" , ספר הנכתב מתוך חוויות הילדות של עדה בחינוך המשותף. והפעם מתווסף ליצירה המאייר דני קרמן, שהוסיף לחיות הבעות פנים אנושיות ותקשורת בלתי מילולית באמצעות שפת גוף. עדה מספרת כי כתבה את הסיפור ביום אחד בעיצומה של תקופות הקורונה ובהשראת התהפוכות הפוליטיות האחרונות, אז החליטה לפרסם את הספר במטרה לאפשר להורים לשוחח עם הילדים על נושאים בוערים ואקטואליים. "ילדים סופגים כל מה שקורה מסביב. הם רואים הפגנות כל שבוע בחדשות, קולטים שיש התנגדות לשלטון  ושומעים כל פעם מחדש שאנו ניגשים למערכת בחירות. המצב שחוזר על עצמו במדינות בעולם וגם אצלנו, ששליט יחיד מנהל מתוך אינטרס אישי שיגע אותי. אני מאמינה שחשוב לדבר עם הילדים על נושאים אקטואליים בצורה אחרת, לחנך אותם לאיך לבחור מנהיג ערכי שמיטיב עם עמו ואחרי מי ללכת. איך לזהות אם מישהו משקר אותך ואיך להשפיע על חיינו. הספר מעודד את ההורים לפתח שיחה עם הילדים וממשיך את המסורת שלי כמורה – בה הייתי ממציאה סיפורים המתחברים למצבים חברתיים ואקטואליים, כדי לעודד את הילדים להגיב ולדבר על הנושא", מסבירה עדה גמליאלי.

 

על הסופרת: עדה גמליאלי (בת 72, נשואה + 4 ילדים +4 ילדים מנישואים שניים,  ו-24 נכדים, חברת קיבוץ גן שמואל) נולדה בקיבוץ גן שמואל, למדה הוראה והייתה מורה כללית, מורה לחינוך מיוחד ומאבחנת. לאחר מכן ניהלה את מערכת הבריאות והרווחה בקיבוץ. עם צאתה לפנסיה החלה לכתוב את הסיפורים הרבים שליוו אותה כמחנכת והוציאה את הספר "מעבר לכביש הלבן", ספר ילדים המתאר חוויות מהחיים בקיבוץ אשר זכה להצלחה רבה. את שני הספרים ערכה העורכת הוותיקה והמנוסה עמירה הגני.

 

זהו ספר נוסף מהספרייה של מדיה 10 - הוצאת ספרים לאנשים פרטיים הרואה את עצמה כמקום להגשמת חלומות ספרותיים של כותבי פרוזה, סיפורת מקורית, שירה, ספרי ילדים ועוד. ניתן לרכוש את הספר ברשתות צומת ספרים וסטימצקי או ישירות מאתר החברה:

http://www.media-10.co.il 

סבתא טרלללה מאת בינה קין ואן דר ווין

מי כמוני סבתא מצחיקולה שמשחקת מחבואים ומשתוללת כמו הילדים, אני אוהבת להישתטות לפעמים. כן הנכדים גם לי קוראים לפעמים סבתא טרלללה. כי אני לא מתנהגת כמו סבתא אלה כמו ילדה קטנה כשאני בקרבת הנכדים. שמחתי לקרוא את הספר הזה כי הוא מוקדש לנכדים של הסופרת. ואני סיפרתי לנכדיי את הסיפורים הללו  עם שמות נכדיי והם מאוד אהבו.


עוד ספר חדש הרואה אור בימים אלו, הוא ספר חרוזים לילדים על סבתא טרלללה המשתעשעת עם הנכדים בשירים ובסיפורים נחמדים בחרוזים. הסיפורים אמיתיים, משעשעים ומצחיקים. 
סבתא בינה קין ואן דר ווין כתבה את הספר לבני משפחתה האהובים מציעה לקוראים לכתוב לה או להתקשר, לספר לה סיפורים מעניינים ומרתקים ואולי גם יותר.

סבתא טרלללה כתבה וציירה בינה קין ואן דר ווין, הוצאת מדיה 10


תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

ברכת השחר עדות המזרח!

שעועית בסלק או טבחה בסלק ! וגם קוקלה!

כבודו כל הפרקים! פרק סיום העונה